OK1ZTA

Provozní aktivy 2003

(Podmínky závodu najdete zde a kam s logem? No přeci sem vkvpa@crk.cz

   Závodům na VKV se věnuji krátce, čili od poloviny roku 2002. Od té doby jsem absolvoval při provozním aktivu na dvou metrech v kategorii 144 MHz - SO celkem sedm závodů z dvanácti s celkovým umístěním na 18. místě. 

   Od ledna roku 2003 bych se chtěl, pokud bude jen trochu čas, pravidelně zúčastňovat závodů na sedmdesátce. Mé úspěchy či neúspěchy je možno si zkontrolovat zde.  Hihi. Škoda, že jsem nejel rok 2002 celý, asi by to dopadlo o něco lépe. Ale kdyby jsou chyby, takže za rok uvidíme!  

LEDEN 2003

Stanoviště, které jsem zvolil se nachází západně asi 8 kilometrů od Domažlic v lokátoru JN69JK v nadmořské výšce 888 metrů z kóty  Škarmanka.

   V závodě používám zařízení IC-910H a  21- prvkovou anténu F9FT. Jako anténní svod používám Aircom plus viz tabulka. Výkon se pohybuje kolem 70ti wattů. Anténa se otáčí i se stožárem asi 8 metrů vysokým, který je upevněn dole v rotátoru. Nahoře je ložisko v domečku se čtyřmi kotvami.

   TCVR, vlastní rotátor a notebook je napájen elektrocentrálou.

   Jako program používám Superlog, který naprosto dostačuje pro tyto závody.

Celé je to tady na obrázku.

   

A ještě další pohled do auta.

   

    Ještě si dovolím trošku vrátit se v čase a vzpomenout na  UHF contest v roce 2002. Zde jsou také nějaké záběry z Čerchova JN69JJ 

   Tento contest jsme jeli pod OK1OGS. Za to díky Mirkovi OK1UGV, Dušanovi OK1DC a Zdeňkovi OK1MTX. Ještě přiblížím QTH- je to Čerchov v Českém lese- loc.: JN69JJ, 1042 mnm. Dříve zakázané území (vojenský prostor), teď země nikoho ( jen rozhledna je nově opravena ) a nabízí pěkné panorama kol dokola. Mohu doporučit v létě k procházkám!

Vátím se do reálu. Mé stránky dále nabízí pohled na mě. Zde podpírám stožár a nebo naopak…? ( Ve skutečnosti nikdo nikoho, vše stojí samo! )

 

Tak to by bylo.

   A teď ještě v krátkosti k počasí. Z dalších fotek je možno shlédnout, že svítí slunce. Teplota kolem poledne na sluníčku vyskočila i nad nulu a nepohnul se ani lísteček. Byl jsem v závětří! Hihi. Kolem je asi 30cm sněhu a námrazy. Krása! Zkrátka jiný svět a hlavně se kolem nikdo nepotuluje, nekřičí. Jsme tady úplně sami. Říkám jsme, protože mi ještě při stavbě a demontáži stožáru vydatně pomáhá OK1UGV. Míro díky za ochotu!

A teď ty fotky…

 

 

No a dostáváme se k samotnému závěru. Tedy k cestě zpět.

    Zde bych chtěl jen podotknout, že dopadla dobře. Nikdo nebyl zraněn, žádná materiální škoda nenastala a zásoby rumu jsou vyčerpány. Řidič pije pouze čaj! ( trošku sebechvály neškodí ).

( Tak tudy asi ne, musíš to Pavle, vzít po poli…)

 

Ještě na úplný závěr nějaké foto a výsledky za jednotlivé závody, protože čas postoupil a několik kol je již za námi…  

 

 

  Dnes je 7. února 2003, tak již mohu občerstvit některé údaje z PA na sedmdesátce: Takže za měsíc leden jsem skončil na 3. místě v 3.KAT. 432MHz-SO.  

ÚNOR 2003

   Další závod dopadl hůře. Problém byl v tom, že napadlo hodně sněhu a tudíž byl problém se někam vyškrábat. Nic méně jsem se dostal na Koráb JN69MJ. Ale můj stožár není tak vysoký, proto jsem to smažil přímo do zasněžených stromů. A ještě k tomu asi závodilo méně stanic. Udělal jsem 13 QSO a asi po hodině jsem to zabalil. Ještě výsledek. Za únor 8. místo, celkem 6. místo. Jenom doufám, že další měsíc již bude lepší.

BŘEZEN 2003

   Prima. Je těsně po březnovém závodě, takže alespoň co jsem napáchal.

   Počasí bylo o mnoho lepší, než-li v únoru. Během kontestu se vyklubalo i sluníčko a za oknem auta to už začíná slušně hřát. Pravda venku fouká ještě nepříjemný severní vítr a teplota byla schovaná jeden stupeň pod nulou, ale oproti minule paráda. Také dělám více QSO. Je vidět, že se pomalu blíží jaro.  Škoda, že nejsou fotky. Snad příště. Takže jak to dopadlo:

   38 QSO, 120 bodů, 10 lokátorů, celkem 1200 bodů. Počkám na vyhodnocení a uvidím jak na tom budu za tři měsíce.

   Tak, máme tady další výsledky. Za březen třetí, celkem páté místo v kategorii. Mimo jiné v dubnu by jsme chtěli s Mírou OK1UGV být QRV při Velikonočním závodu na dvou metrech a deseti giga. Ale to jen na okraj. Uvidíme. Těším se na další QSO při Provozním aktivu i nejen při něm.

  DUBEN 2003

   Vida, již je čas opět občerstvit údaje na webu. Takže za měsíc duben to dopadlo takhle-11. místo s 525 body. Celkem 3225 bodů a 6 místo. Díky všem za body!

KVĚTEN 2003

   Opět se sešel měsíc s měsícem a máme tady další výsledky. Za měsíc květen došlo k posunu směrem vzhůru po žebříčku celkových výsledků. Vyhoupl jsem se na deváté místo s 1089 body. Celkem tedy za 5 prvních měsíců 6 místo v celkovém bodování. Celkem to znamená 4314 bodů. Samozřejmě na sedmdesátce mezi jednotlivci. 
   Počasí bylo celkem obstojné. První kapky mě zastihly až při balení. A i to nestálo za řeč. Teplota asi kolem 13ti stupňů.
   A ještě pro úplnost. Kóta Škarmanka, JN69JK.
   Zatím tedy všechno. Těším se na další závod.

ČERVEN 2003

   Je zde další měsíc. V červnu to dopadlo takhle. Umístil jsem se na osmém místě s 1140 body. Celkově jsem tedy zatím na místě pátém s 5454 body. Co k tomu dodat. Ani tento závod nebyl něčím výjmečným. Nechápu,kde dělám chybu. Podívám li se na stanice přede mnou je tady obrovský bodový nárůst. Za závod dělám vždy skoro stejné stanice,což by asi na sedmdesátce mělo být normální. Nicméně jejich počet je jistě rapidně menší,než dělají stanice přede mnou. Zřejmě budu muset vyjet do světa. Myslím ku Praze a zkusit štěstí někde tam. Z čeho mám radost je SQ9W-JO90NH což je 464 km. Slyšel jsem ještě OM stanici, ale ta mi utekla. Škoda! Ještě pro úplnost. 35 QSO,10 lokátorů. Jó, zase jsem byl na Škarmance JN69JK. 

ČERVENEC 2003

   Bezva. Dnes je 26.7.03 čili skoro týden po PA za měsíc červenec. Jak se vysílalo. Zaprvé jsem změnil QTH a to po domluvě s Dušanem OK1DC, kteří jezdí závodit pod značkou OL3Y na Čerchov JN69JJ. Čili pod sebou větší kopec a tudíž lepší podmínky pro šíření v pásmu 70 cm. To se projevilo v bodovém zisku. Podařilo se mi navázat 39 QSO, 129 bodů, 14 lokátorů tedy celkem 1806 bodů. Použitý výkon byl asi 50W do antény F9FT. Takže jsem velmi zvědav co to udělá s pořadím za měsíc a celkově. Výsledky by mohli být už na začátku srpna.

   Takže tady máme výsledky za měsíc červenec. Sice zatím jen na PR v rubrice závody, ale doufám, že to kluci po dovolené dají co nejdříve i na web. 

   Čili v krátkosti. Páté místo za měsíc červenec, za pololetí pátý a celkem páté místo. Co dodat. Má to vlastně všechno cenu? Nicméně při dalším provozáku někde z kopce...

SRPEN 2003

   No a je zase po závodě. Zase jsem byl na Čerchově JN69JJ. Tedy mohu srovnat s minulým kolem. Tedy o 1 QSO méně nežli minule. Počet násobičů je stejný a počet bodů za spojení taktéž. Čili z toho vyplývá stejný bodový zisk- 1806 bodů. 

   HRD 9A..., ale nedovolal jsem se. Začal jsem bohužel na chlup a než jsem se zorientoval podmínky byly ty tam. Samozřejmě, že se přes nás přelila fronta jinak řečeno sprchlo. Jako by to Počasí vědělo kdy zaškodit. Až na samý závěr jsem si zpravil reputaci do JN39, JO40. Takže zase příště...

   Dnes je 2.9.03 a máme zde výsledky ze závodu v měsíci srpnu. Takže za srpen třetí místo. Přede mnou OK1WB a OK1FBX se šíleným náskokem. Na tohle nemám! Ale podíváme-li se na celkové hodnocení, tak jsem čtvrtý. Ale na třetího OK2UDE ztrácím asi devětset bodů. A s tím bych mohl něco dělat. Jak to vypadá černé na bílém posuďte sami viz zde a zde. Díky ze přečtení.

ZÁŘÍ 2003

   Takže další měsíc za námi. Dnes je 21.9.03 tedy několik hodin po závodě a jestli se nemýlím za dva dny je tu podzim. Jak to dopadlo? Celkem 40! QSO. 137 bodů krát 17 čtverců, což je 2329 bodů a to je zatím můj rekord. Nejdelší spojení do JO22IJ- PA1TK- 657 kilometrů. Tedy VELKÁ spokojenost. A hned výsledky. Čtvrté místo za měsíc i celkem. Jak jinak.

ŘÍJEN 2003 

   Znovu další závod. Na Čerchově již mrzne. Je jasno, svítí pěkně sluníčko, ale zima se již hlásí. Mám půjčený home made PA tedy asi 90W. Anténa zůstává stejná- F9FT 21el. a stanoviště samozřejmě Čerchov. V DL mají závody, takže to bude o to zajímavější. Všechno hraje do noty. Dělám podstatně více QSO. Podařilo se mi udělat ODX do F- F1CXW; JO20JC tedy 580 km, což je kilometrově blíže než minule, ale i frantík potěší. PA, OM stanici se mi tentokrát nepovedlo udělat. Ještě výsledky. 59 QSO, 19 lokátorů tedy celkem 3477 bodů. Takže zatím suveréně nejlepší závod. O dva lokátory více než posledně. Uvidíme jak dopadne celkový výsledek.

   Sláva, jsou tady výsledky a také radost! Tedy za říjen 3477 bodů, což znamená třetí místo. Přede mnou za říjen je Zdeněk OK1DFC a první Jiří OK1WB. Čtvrtý je OK2UYU. Celkem po říjnu jsem se konečně probojoval na místo třetí za OK1WB a OK1FBX. Takže rozhodne listopad a prosinec! 

LISTOPAD 2003

   A listopadový závod je za námi. Zrovna teď jsem se vrátil z Čerchova domů, tak hned doplním dosažené výsledky. Tedy z mého pohledu ještě lepší závod, než posledně. Sice méně QSO, ale více lokátorů. Podařilo se mi tři QSO do PA a to JO22IJ- 657 km (PA1TK), JO31GW- 523 km (PA5AU) a JO32CG- 562 km (PE1RLF). Dále pár dobrých QSO do DE viz JO43DC- 518 km (DG2BCP) a třeba JO31NC 445 km (DJ9DL). Dále se mi povedl 1 OM a to do JN98HE (OM3CM). Vyjádřím- li to v číslech. 47 QSO, 169 bodů a 23 Lokátorů což dohromady dává 3887 bodů celkem. Počasí bylo na kopci pěkné, svítilo slunce dole kolem dokola inverze čili mlha. To mi potvrdil i Karel OK1TIR, který byl o zhruba 300 metrů níž v JN69TN. Tak zatím všechno, těším se na výsledky.

   A už je tady máme. Za listopad jsem skončil na druhém místě z 3887 body za OK1WB, který dosáhl na 4760 bodů. Celkově jsem stále na třetím místě za OK1WB- 40347 bodů, OK1FBX 22258 bodů. Já mám 18759 bodů. Čtvrtý je OK2UDE z 14770 body a dále OK2UYU- 12864 bodů a šestý OK1TIR z 12202 body. To mi velmi potěšilo. Takže příště tj. 21.12. jdeme do finále a slibuji i nějaké foto!

PROSINEC 2003

   Už je tedy příště a mám slíbené foto ze zimního Čerchova. Stálo to opravdu za to! Teplota kolem nuly, strašný nárazový vítr s deštěm a později s kroupama. Po třinácti spojeních, asi po hodině a půl jsem to musel vzdát. Ani jsem si netroufl se postavit na obvyklé místo. Kdo to tam zná je mu to jasné. Vítr mi skoro ulomil stožár, který byl i tak zkrácen o jednu tyč. I počet QSO byl velmi malý, asi se není čemu divit. Tohle počasí mělo být po celé střední Evropě. Tak tedy ta slíbená fotka.

   Podařilo se mi udělat ODX 269 km OK1WB -JO80DG. Pane to je rána! V posledním měsíci jsem dosáhl 228 bodů a skončil jsem tedy až na 11.místě, což je hodně málo. 

CELKEM ZA ROK 2003

   Za rok 2003 jsem skončil třetí z 18987 body, z čehož mám upřímně radost. Během 12ti  provozních aktivů jsem navázal 413 QSO v 31 WW lokátorech. Díky všem, kteří mi v průběhu všech provozáků zavolali! Také dík pardubickému radioklubu OK1KPA za skvělý závod.

   A co dál? Nevím, zda- li budu moci vysílat příští rok. Je to ve hvězdách. A když tak na dvou metrech jen z domova a jen deseti watty. Uvidíme. Možná, že se ozvu zase po delší době z mého druhého QTH což je Krkavec- JN69QT, severně asi 2 km od Plzně. Takže v roce 2004 na slyšenou někde z kopce.

   73! 
   Pavel, OK1ZTA

Výsledky za rok 2003 možno posoudit zde.

    PS: Máte-li nějakou připomínku, názor a nebo cokoli, pošlete mi e-mail.